Важливим представляється факт, що в абсолютної більшості (91%) пацієнток відзначалося анозогнозия по відношенню до власної алкоголізації. Лише дві пацієнтки в процесі бесіди визнали, що "можливо, є деякі проблеми". На прийом до нарколога всі дівчата були приведені батьками, чоловіками або друзями після неодноразових алкогольних ексцесів, що супроводжувалися попаданням в міліцію, участю в п'яних компаніях (де були виявлені родичами), проблемами в школі (перебування в нетверезому стані на дискотеці), загрозою розлучення і т . Д. Установка на лікування у пацієнток була відсутня.
- Предлагаем профессиональный выход из запоя под кураторством опытных специалистов, индивидуальный подход, качественная консультация по самым выгодным ценам
Абсолютна більшість - 17 (77%) дівчат - воліли відносно легкі алкогольні напої (переважно міцні сорти пива, джин-тоніка або, рідше, інших спирт містять коктейлів). При цьому в першій групі легкі алкогольні напої воліли 86% пацієнток, а в другій - 63%. Решта пацієнтки воліли міцні алкогольні напої (горілка, коньяк), або чергували їх з прийомом легких алкогольних напоїв. Слід зазначити, що середня доза прийнятого під час ексцесу алкоголю в перерахунку на абсолютний етанол (кількість мл 100% спирту на добу) у зловживають легкими алкогольними напоями була трохи вищою, ніж у що віддають перевагу міцним напоям: 210 мл проти 180 мл. Ці дані відображають загальну тенденцію, відзначає в підліткової популяції, коли перевага віддається легким алкогольним напоям, зловживання якими найчастіше перевищує в абсолютному обчисленні вживання дистилятів (Єгоров, 2001; 20021).
Алкоголізація у дівчат-підлітків майже завжди поєднувалася з тютюнопалінням (91%); зазвичай початок тютюнопаління на 1-1,5 року передувала першому алкогольному ексцесу. Більше половини (55%) мали досвід вживання або продовжували епізодично вживати (не більше 1-4 разів на місяць) наркотичні речовини. У більшості випадків це була конопля (11 осіб), рідше "екстазі" (5 чоловік), що містять псилоцибін гриби (4 людини), снодійні (4 людини). "Важкі" наркотики вживалися рідше: героїн пробували 3 людини і ефедрон - один. Цікаво, що вживання наркотиків починалося на тлі регулярного вживання спиртних напоїв, переважно легких (в 86% випадків). Наркотики вживалися, як правило, в компанії однолітків. Ці факти ще раз уже на жіночому контингенті підтверджує теорію стадійного розвитку залежності у підлітків: прилучення йде від більш легких психоактивних речовин - до більш важких (Фрідман та ін., 1998).
Таким чином, у алкоголізіруются підлітків жіночої статі виявлено спадкова обтяженість по алкоголізму, а також наявність стер-епілептоїдних преморбідних рис характеру в поєднанні з афективними порушеннями. Розвиток раннього жіночого алкоголізму характеризується стадийностью (етапністю) і високої прогредієнтності. На етапі групової психічної залежності дівчата в абсолютній більшості воліють легкі алкогольні напої. На етапі сформованої залежності щодо збільшується питома вага переваги міцних напоїв, хоча легкі алкогольні напої продовжують переважати. Як і для всієї підліткової популяції в цілому, для дівчат також характерне поєднання зловживання алкогольними напоями та епізодичне вживання наркотичних речовин.
Отже, оцінюючи сучасний стан проблеми ранньої алкоголізації та алкоголізму, можна зробити наступні висновки. 1) Сучасні підлітки воліють легкі алкогольні напої, які вони можуть поєднувати з "легкими" наркотиками і іншими ПАР. 2) Стираются статеві відмінності в особливостях алкоголізму між юнаками та дівчатами. Співвідношення юнаків і дівчат серед зловживають легкими спиртними напоями знижується, що свідчить про ймовірне зростання жіночого алкоголізму в майбутньому. 3) Середньодобове кількість уживаних легких алкогольних напоїв в перерахунку на чистий етанол перевищує таке у зловживають міцні напої. Це може сприяти швидкому переходу адиктивної поведінки в алкоголізм чи інший вид залежності (при одночасному вживанні алкоголю та наркотиків). 4) Повна анозогнозия, зазначає у підлітків, які вживають легкі види спиртного, вимагає розробки сучасних підходів профілактики і психотерапії цієї форми ранньої алкоголізації. 5) Підлітки, які зловживають саме легкими спиртними напоями, в більшості випадків мають досвід вживання наркотиків. 6) Серед зловживають алкоголем підлітків домінують гіпертімние, істероїдні і епілептіоідние особистості, особливості характеру яких дозволяє їм займати лідируючі позиції в групі. Небезпека даної ситуації представляється в тому, що саме потенційні лідери-аддікти сприятимуть залученню в споживання алкоголю і інших психоактивних речовин інших підлітків.